Oční lékaři FN Olomouc nově využívají k léčbě glaukomu osmimilimetrové miniimplantáty

3. 5. 2023

Snazší hojení, minimum pooperačních komplikací, rychlejší návrat pacienta do běžného života. To jsou hlavní přínosy nového operačního postupu, který k léčbě zeleného zákalu začali úspěšně využívat lékaři Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Takzvaná mikroinvazivní glaukomová chirurgie s použitím miniimplantátu dokonce s největší pravděpodobností umožní poskytnout pomoc pacientům, kterým odborníci chirurgické řešení jejich potíží nedoporučovali. Olomoučtí oftalmologové věří, že počet těchto operací bude rychle narůstat.

  • Při mikroinvazivní glaukomové chirurgii pomáhá pacientům osmimilimetrový stent.

 

„Pokud pacientům se zeleným zákalem nepomáhají kapky, musíme přistoupit k operaci. Jejich cílem je snížení nitroočního tlaku, což je hlavní rizikový faktor. Nejčastěji k tomu využíváme takzvanou trabekulektomii, při níž vytneme část prostoru a ke snížení tlaku pak dochází díky odtékání tekutiny z oka fyziologicky, přirozeně. Tento postup je takový zlatý standard operace glaukomu,“ vysvětluje přednostka Oční kliniky FN Olomouc MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO.

Jako některá další pracoviště v České republice se olomoučtí odborníci rozhodli rozšířit rejstřík výkonů o nejmodernější metodu, tzv. mikroinvazivní glaukomovou chirurgii. „Při této operaci nám stačí jen maličké otvory do oka a minimální manipulace s tkáněmi. Postup je to velmi jemný, elegantní a v podstatě nekrvavý nebo málo krvavý. Zavádíme při něm drobný, jen osmimilimetrový stent, který vytvoří spoj mezi vnitřkem oka a prostorem pod spojivkou a tudy pak odtéká nitrooční tekutina,“ popisuje Klára Marešová.

Maličké stenty, které jsou vyrobené ze stejného materiálu jako jejich kardiochirurgická obdoba, zajistí, že se malý otvor nezajizví a nitrooční tlak se tak bude trvale snižovat. Jizvení je totiž hlavním rizikovým faktorem pooperačního průběhu. „My vlastně do organismu uděláme dírku, kterou má odtékat tekutina z oka, ale náš organismus má tendenci tuto ranku zahojit. Jenže hojení a jizvení je v tomto případě nežádoucí. A právě stenty, které jsou naprosto biokompatibilní, tedy s organismem spřízněné, jizvení předcházejí. To je velká výhoda z hlediska možných pooperačních komplikací,“ doplňuje přednostka Oční kliniky FN Olomouc. Minimální komplikace po operaci s sebou nesou další benefity pro pacienty – především potom možnost rychlejšího návratu k běžným aktivitám. „V případě mikroinvazivního výkonu pacient zůstává doma zhruba čtrnáct dnů, u klasických operací glaukomu to bývá i měsíc,“ potvrzuje Klára Marešová.

První operaci tohoto typu provedli na Oční klinice FN Olomouc před několika týdny a pacientce se daří velmi dobře. „Její nitrooční tlak je výborně kompenzovaný, přesně podle našich představ. Nemusí užívat žádné kapky na zelený zákal, implantát v oku perfektně sedí a oko je klidné. Jsem za to moc ráda. O to víc mě ten výsledek motivuje k tomu, abychom v mikroinvazivní chirurgii pokračovali,“ neskrývá spokojenost oftalmoložka.

Oční klinika v současné době provádí zhruba 130 glaukomových operací ročně. Klára Marešová předpokládá, že novou metodu by mohli v blízké budoucnosti uplatnit až ve třech desítkách případů. „U pacientů, kteří mají opravdu vysoký nitrooční tlak, budeme stále využívat zmiňovaný zlatý standard, tedy trabekulektomii. Razantní snížení taku by totiž drobné implantáty zřejmě nezvládly. Navíc je třeba brát v potaz také vysokou cenu implantátů a ochotu zdravotních pojišťoven k jejich úhradě. Přesto počítáme s tím, že mikroinvazivní postup se u nás stane běžně praktikovanou metodou,“ uzavírá Klára Marešová.