Informace pro hospitalizované pacienty

Nástup na kliniku je vždy v 7:00 hod. v případě, že výkon je v plánu v den přijetí. V případě, že jste objednáni k přijetí k hospitalizaci jeden den před plánovaným výkonem, pak je nástup na kliniku do 10:00 hodin.  V případě, že jste objednáni k přijetí na neděli, je nutné dostavit se mezi 14:00 - 15:00 hodinou. Vždy se hlaste v kartotéce Oční kliniky v suterénu budovy, nikoliv na oddělení.

K operaci očí za hospitalizace si s sebou vezměte:

 1. Kompletní předoperační vyšetření vystavené Vaším praktickým, popř. interním lékařem, včetně výsledků laboratorních a pomocných vyšetření. Vyšetření nesmí být starší 21 dní. Pro výkony v celkové anestezii je potřeba absolvovat ještě vyšetření anesteziologické, které plánujeme většinou na den před plánovaným výkonem, tedy v den přijetí na určitou hodinu, která je zapsána v žádance (vezměte s sebou žádanku + vyplněný anesteziologický dotazník).
 2. Průkaz pojištěnce, občanský průkaz, pracovní neschopnost (pokud je již vystavena).
 3. Přezůvky, toaletní a osobní potřeby a všechny léky, které přes den užíváte. Léky přineste v originálním balení, abychom přesně věděli jaké léky, a v jaké síle právě užíváte včetně přesného denního rozpisu (není vhodné mít léky nachystány pouze v dávkovači). Užíváte-li inzulín, nezapomeňte jej vzít s sebou! Neberte s sebou k hospitalizaci větší obnos peněz a příliš cenné věci. Po dobu operace je možné cenné věci uložit do trezoru. Můžete si vzít vlastní pyžamo a župan. Tyto jsou jinak standardně při hospitalizaci zapůjčeny.
 4. V případě, že je výkon v plánu v lokální anestezii, ráno se lehce nasnídejte a vezměte si léky, které pravidelně užíváte. V případě, že je výkon v celkové anestezii a jste objednán na příjem ráno, tak od půlnoci nic nejezte, nepijte, nekuřte a ranní léky neužívejte, pokud Vám lékař nesdělil, které léky si můžete ráno vzít. Přineste ale všechny léky s sebou a při přijetí rozhodneme, jaké léky ještě před operací užijete.
 5. Návštěvní hodiny na lůžkovém oddělení oční kliniky:
  • pondělí - sobota: 15:00 – 16:30 hodin
  • neděle: 10:00 – 11:30 hodin, 15:00 – 16:00 hodin
  • Návštěvy mimo stanovenou dobu jsou možné po domluvě se sestrou z oddělení (588 444 209).
 6. Ze zákona není možné poskytovat informace o zdravotním stavu hospitalizovaného pacienta po telefonu bez možnosti identifikace volajícího.

Strava v nemocnici pro hospitalizované pacienty:

Stravu na první den hospitalizace je možné objednat v závislosti na hodině přijetí pacienta:

 • Přijetí do 8:00 hod. - oběd i večeře
 • Přijetí do 9:00 hod. - večeře
 • Přijetí po 9:00 hod. - náhradní strava

Hospitalizovaní pacienti na lůžkových odděleních, kteří nemají dietní omezení (ošetřující lékař jim při příjmu naordinoval dietu č. 3) i dospělí doprovázející dětské pacienty na Dětské klinice FN Olomouc mají možnost vybrat si obědové menu ze tří možností, přičemž v nabídce je vždy jedno vegetariánské jídlo a další dvě vycházející z odborných doporučení pro racionální výživu. Více informací ZDE.

Kapacita lůžkového oddělení

V současné době je kapacita kliniky 16 lůžek. Jeden čtyřlůžkový pokoj je s vlastním sociálním zařízením, ostatní pokoje mají sociální zařízení na chodbě.